Timeboxing: Technika boksu czasowego do efektywnego zarządzania czasem

 

Technika boksu czasowego, znana także jako timeboxing lub technika timeboxing, to metoda zarządzania czasem, która polega na tworzeniu określonych bloków czasu (timeboxów) przeznaczonych na realizację konkretnych zadań. Technika time boxing różni się od tradycyjnych metod time managementu, które skupiają się na wykonaniu zadań do końca, niezależnie od czasu. W przypadku time boxing, nacisk kładzie się na efektywne wykorzystanie czasu, tworząc i przestrzegając ramy czasowe dla poszczególnych zadań.

Metoda Timeboxing: Organizacja czasu i zadań

 

Głównym celem metody time boxing jest utworzenie planu, który dzieli Twój dzień roboczy na serię bloków czasowych. Każdy blok czasu jest następnie przeznaczony na wykonanie określonego zadania lub zestawu zadań. Przykładowo, możesz przeznaczyć 2 godziny na napisanie raportu, 30 minut na odpowiadanie na e-maile, a potem 1 godzinę na spotkanie zespołowe. Niezależnie od postępów, po upływie wyznaczonego bloku czasu, przechodzisz do następnego zadania. Jeśli zadanie nie zostało zakończone, tworzysz kolejny blok czasu na jego realizację w przyszłości.

Zalety Techniki Time Boxing

Technika time boxing przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, poprzez precyzyjne planowanie czasu pracy, pomaga w efektywniejszym wykorzystywaniu czasu, eliminując przerwy, które mogą rozpraszać. Dzięki temu zwiększa się efektywność pracy i produktywność. Po drugie, time boxing pozwala na skoncentrowanie się na ważnych zadaniach. Dzięki blokowaniu czasu na konkretne zadania, możemy skupić się na wykonaniu danego zadania w określonym czasie, zamiast ciągle przełączać się między różnymi zadaniami.

Przykładowe Zastosowania Metod Time Boxing

 

1. Technika Pomodoro: To popularna technika zarządzania czasem, która polega na pracy przez 25 minut, a następnie na 5-minutowej przerwie. To jest jeden “Pomodoro”. Po czterech “Pomodoro” powinno nastąpić dłuższe przerwanie – około 15-30 minut.

2. Metoda 52/17: Badania wykazały, że najbardziej produktywne osoby pracują przez 52 minuty, a następnie robią 17-minutową pr zawę. Używanie tej metody może pomóc w zwiększeniu efektywności pracy.

3. Stosowanie techniki timeboxing w zarządzaniu projektami: W wieloetapowych projektach, możesz zaplanować czas pracy dla każdego etapu, co pomaga w utrzymaniu kontroli nad postępem realizacji projektu. Dla przykładu, jeśli pracujesz nad dużym projektem, który wymaga wielu tygodni pracy, możesz podzielić go na mniejsze bloki czasowe, z których każdy jest przeznaczony na konkretny etap projektu.

Technika Time Boxing w codziennym życiu

Metoda timeboxing nie jest ograniczona tylko do środowiska pracy. Możesz zastosować tę technikę do organizacji swojego codziennego życia, tworząc bloki czasu na naukę, ćwiczenia, gotowanie, odpoczynek i inne czynności. Na przykład, jeżeli chcesz nauczyć się nowego języka, możesz utworzyć blok czasu codziennie na naukę. Zamiast zostawiać naukę “na później” lub robić to “gdy będziesz mieć czas”, konkretny blok czasu gwarantuje, że poświęcasz regularnie czas na naukę.

 

Podsumowanie

Timeboxing, czyli technika boksu czasowego, to efektywna metoda zarządzania czasem, która pomaga w organizacji czasu, zwiększa koncentrację na zadaniach i zwiększa efektywność pracy. Poprzez planowanie bloków czasu na określone zadania, ta technika umożliwia efektywne wykorzystanie czasu i pomaga uniknąć niemarnowania czasu. Dzięki temu, możemy lepiej kontrolować nasz czas, skupiać się na ważnych zadaniach i zwiększyć naszą produktywność, zarówno w pracy, jak i w codziennym życiu.

Zobacz wpis: Zastosowanie metodyki Agile w zarządzaniu projektami

 

UZYSKAJ DOSTĘP DO CODZIENNEJ CHECKLISTY KIEROWNIKA PRODUKCJI!

Szczegółowa lista obowiązków.

  • Twoja rola w firmie będzie w pełni wykorzystana
  • Wprowadzisz nowe metody i style zarządzania
  • Pracownicy będą wiedzieć, że jesteś otwarty na nowe rozwiązania

 

 

O autorze

Krzysztof Pawłowski

Krzysztof Pawłowski

Partner zarządzający, konsultant

Jako specjalista w zakresie Lean realizuje projekty mające na celu poprawę efektywności działań firm. Z powodzeniem stosuje narzędzia Lean w branżach produkcyjnych m.in przetwórstwa metali, tworzyw sztucznych, okiennej i poligraficznej. Jest absolwentem Akademii Górniczo – Hutniczej. Uzyskał tytuł Magistra Inżyniera na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. Od momentu ukończenia studiów stosował zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce, najpierw jako konsultant wewnętrzny, a obecnie – zewnętrzny. W myśl ciągłego doskonalenia nieustannie poszerza swoją wiedzę i szuka nowych wyzwań.