Twórcą raportu A3 jest Toyota. To narzędzie powstało na bazie unikalnego sposobu zarządzania w firmie i w dużej mierze odpowiada za jej obecny kształt. Ma na celu powstały problem w organizacji. Konkretnie służy wymyśleniu działań, mających na celu rozwiązanie powstałych problemów, jednak nie jest to jego jedyne zastosowanie. Po zapoznaniu się z naszym artykułem, zachęcamy do pobrania raportu tutaj i zastosowania go w swojej firmie.

 

Metoda tworzenia raportu A3

 

Jak powstał raport A3? Tak jak wiele innych metod i narzędzi, powstał gdyż pracownicy potrzebowali narzędzia tego typu. Takie, które pozwoli na połączenie 2 procesów: zarządzania strategicznego i rozwiązywania problemów. Metoda ta stworzyła pracownikom szerokie możliwości działania i mogła być używana przez wszystkich, niezależnie od szczebla. Dodatkowym plusem, jest wszechstronne wykorzystanie metody i dopasowanie jej do konkretnych działań.

 

 

Skąd wzięła się nazwa raport A3? Pochodzi ona od formatu kartki, na której wykonuje się takie raporty. Dlaczego nie A4? Większy format A3, pozwala na lepsze rozplanowanie i umieszczenie niezbędnych danych i opisów, które na A4 nie mogłyby się pomieścić.

 

Jak wykonać raport A3?

 

Najważniejszym punktem tworzenia raportu jest dobranie zespołu, który będzie przeprowadzał analizę działań. Najlepiej, żeby składał się z 5-7 osób, z czego jedna osoba powinna zostać liderem. Warto, żeby byli to pracownicy multidyscyplinarni, którzy wystarczająco dobrze znają proces, którego dotyczy omawiany problem. Forma raportu powinna zachęcać pracowników do dzielenia się spostrzeżeniami, jest to bardzo istotne w innowacyjnym podejściu do szukania rozwiązań problemu w organizacji (środki zaradcze do rozwiązania problemu). Dzielenie się pomysłami i szybka zamiana ich na działanie, pozwala efektywniej wykorzystać czas i pieniądze, które zostały przeznaczone na rozwiązanie problemu. Ważne, by Raport A3, był przeprowadzony w pobliżu analizowanego problemu. To podejście, również zostało zapoczątkowane przed Toyotę. Jeśli istnieje taka możliwość, warto zorganizować miejsce na produkcji, gdzie raport będzie wypełniany, gdyż przyspieszy to działania. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to wystarczy, że takie miejsce będzie w pobliżu, dzięki czemu możliwe będzie podejście i weryfikacja wymyślanych na bieżąco pomysłów.

 

O czym powinniśmy pamiętać, tworząc raport A3?

 

Chociaż raport to proste narzędzie do rozwiązywania problemu, w istocie jest bardzo intuicyjny. Należy pamiętać, by zespołowi przyświecały odpowiednie zasady, takie jak:

 

zasady tworzenia raportu a3

Struktura raportu A3 i jego wypełnianie

 

Jeżeli chciałbyś zobaczyć przykładowy raport A3 i zapoznać się z opisami poszczególnych charakterystyk, odwiedź naszą stronę internetową <klik>, na której dokładnie opisujemy raport A3.

Więcej informacji, jak stosować rozwiązania Lean w zarządzaniu jakością, znajdziesz w naszym kursie Koło Jakości.

 

Podsumowując,

mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi, dowiedziałeś się więcej o raporcie A3. Zapewne w swojej pracy spotkasz się z nim wiele razy, więc pamiętaj, że każdy raport można modyfikować, by jak najlepiej wykorzystać go do swoich potrzeb. Zatem powodzenia!

O autorze

Anna Etgens

Anna Etgens