Diagram Ishikawy – podstawowe informacje

 

Diagram Ishikawy, jako jeden z instrumentów zarządzania jakością, jest metodą służącą rozwiązywaniu problemów opartej na analizie przyczynowo – skutkowej. Nazwa narzędzia wywodzi się od profesora Uniwersytetu Tokijskiego, Kaoru Ishikawa, który w 1962 r. podzielił się założeniami wykresu. Z uwagi na swój kształt, nazywany jest często diagramem rybich ości, który w graficzny sposób przedstawia konkretny problem i jego podział na kategorie przyczyn.

 

Ishikawa

 

Układy diagramu Ishikawy

 

Podział układów można rozróżnić przede wszystkim na trzy rodzaje: Pierwszy z nich, układ przedmiotowy, znajduje wykorzystanie w takim przypadku, gdy skutek nieprawidłowej jakości badany jest pod względem technicznym.

Kolejny układ – technologiczny, jest stosowany w przypadku poszukiwania przyczyny nieodpowiedniej jakości i powstałych nieprawidłowości z puntu widzenia procesów technologicznych.

Układ czynników uczestniczących jest natomiast najbardziej uniwersalny, dzięki zastosowaniu zakresu kategorii przyczyn 5M+E, na co składają się:

 

·       Manpower – Człowiek

·       Machine – Maszyna

·       Material – Materiał

·       Method – Metoda

·       Management – Kierownictwo

·       Environment – Otoczenie

 

 

Sposób wykorzystania diagramu przyczynowo – skutkowego

 

Pierwszym krokiem sporządzania diagramu jest wyszczególnienie problemu, czyli skutku. W kolejnej części należy znaleźć wszystkie możliwe przyczyny, które do niego doprowadziły. Ostatnim, najbardziej absorbującym elementem jest sprecyzowanie przyczyn stanowiących problem do rozwiązania z każdej kategorii. Należy jednak pamiętać, aby w tym kroku przechodzić do kolejnej kategorii dopiero po wyczerpaniu wszystkich możliwych problemów wcześniejszej.

 

 

Zastosowanie diagramu

 

Diagram przyczynowo – skutkowy Ishikawy stosowany jest przede wszystkim w sytuacjach o wymiarze globalnym, ponieważ rozpatrywane są wtedy wszystkie możliwości odnoszące się nie tylko jednego procesu i możliwe jest znalezienie kilku różnych możliwych przyczyn problemu.

 

 

Cechy diagramu Ishikawy

 

Jedną z ważniejszych zalet wykresu jest możliwość wyróżnienia w przejrzysty sposób problemu i jego przyczyn, co ułatwia ich analizę. Dodatkowo wyróżnia się niezwykłą dokładnością dzięki spojrzeniu globalnemu na problem, czego efektem jest efektywniejsze wdrożenie działań naprawczych. Ponadto jest narzędziem odznaczającym się prostotą wdrożenia w przedsiębiorstwach, a istota działania jest oparta o burzę mózgów pracowników, dzięki czemu możliwe jest spojrzenie na problem z wielu perspektyw.

 

Diagram rybiej ości jest elementem RAPORTU A3

Chcesz taki RAPORT A3 w Excelu? Wypełnij tylko formularz, a otrzymasz go za 2 minuty na maila.

Po zapisie do newslettera otrzymasz dostęp do pełnej wersji pliku. Pamiętaj, aby potwierdzić zapis, to konieczny krok.

 


 

 

Podsumowanie

 

Podsumowując, diagram Ishikawy jest świetnym narzędziem służącym identyfikacji problemu w kontekście przyczynowo – skutkowym. Dzięki burzy mózgów pracowników i globalnemu przeglądowi każdego obszaru, sposób rozwiązania problemu staje się bardziej efektywny. Jednak należy pamiętać, że metoda nie przyniesie oczekiwanych rezultatów w przypadku, gdy źródło przyczyny problemu jest już znane.

 

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Diagram Ishikawy. Sprawdź również nasz kurs Intro to Lean – Wprowadzenie do Lean.

O autorze

Anna Etgens

Anna Etgens