World Class Manufacturing: Droga do Doskonałości w Produkcji

manufacturing

Co to jest World Class Manufacturing (WCM)?

 

World Class Manufacturing (WCM) to holistyczny system zarządzania produkcją, który ma na celu osiągnięcie doskonałości operacyjnej poprzez eliminację wszelkiego rodzaju marnotrawstwa. Wychodząc od sprawdzonych metod takich jak Lean Manufacturing, Total Quality Management (TQM) czy Six Sigma, WCM pomaga przedsiębiorstwom na całym świecie zwiększać efektywność i jakość swojej produkcji.

 

Filary WCM: Jak to działa?

 

Kompleksowa struktura WCM opiera się na dziesięciu filarach, które obejmują różne aspekty produkcji. Każdy z nich ma specyficzne zadania i cele, a ich wspólne działanie tworzy spójną całość, skoncentrowaną na doskonaleniu procesów produkcyjnych.

 

1. Bezpieczeństwo

Pierwszy i najważniejszy filar, bezpieczeństwo, jest absolutnym priorytetem w każdej organizacji stosującej WCM. Bezpieczne warunki pracy dla wszystkich pracowników to fundament, na którym opiera się cała strategia.

2. Zarządzanie kosztami

Zarządzanie kosztami jest kluczowym elementem WCM. Filozofia ta skupia się na identyfikacji i eliminacji niepotrzebnych kosztów, co przekłada się na optymalizację procesów i zwiększanie zysków.

3. Kontrola jakości

Jednym z kluczowych celów WCM jest wysoka jakość produktów. Dlatego system ten kładzie duży nacisk na eliminację błędów, które mogą wpływać na jakość finalnego produktu.

4. Utrzymanie maszyn i urządzeń

Sprawne funkcjonowanie maszyn i urządzeń jest kluczowe dla efektywności procesów produkcyjnych. Dlatego WCM skupia się na regularnym serwisowaniu i utrzymaniu maszyn, aby zapobiec awariom.

5. Zarządzanie środowiskiem

Zrównoważony rozwój i ochrona środowiska to kolejne ważne filary WCM. Dąży się do minimalizacji wpływu firmy na środowisko poprzez efektywne zarządzanie zasobami i minimalizację odpadów.

6. Logistyka i zarządzanie łańcuchem dostaw

W celu zapewnienia płynności procesów produkcyjnych, WCM zwraca dużą uwagę na efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw i logistyką. Celem jest zapewnienie terminowego dostarczania surowców i finalnych produktów.

7. Ulepszanie procesów

Ciągłe doskonalenie procesów jest kluczowym elementem WCM. System ten zakłada, że zawsze istnieje miejsce na poprawę i zachęca do regularnej analizy i optymalizacji każdego procesu.

8. Zarządzanie energią

Efektywne zarządzanie energią jest niezbędne do minimalizacji kosztów i ochrony środowiska. Dlatego WCM kładzie duży nacisk na efektywność energetyczną i dąży do zwiększenia wydajności energetycznej procesów produkcyjnych.

9. Rozwój pracowników

Rozwój pracowników jest kluczowy dla sukcesu WCM. System ten zakłada, że zaangażowanie i ciągłe szkolenie pracowników są kluczowe dla osiągnięcia doskonałości operacyjnej.

10. Zarządzanie dostawcami

Ostatnim filarem WCM jest zarządzanie dostawcami. Cele tego filaru to utrzymanie doskonałych relacji z dostawcami, co umożliwia optymalizację procesów zakupu i dostarczania surowców.

Przykłady skutecznego wdrożenia WCM

Istnieje wiele firm, które skutecznie wdrożyły WCM i przyniosło im to znaczące korzyści. Przyjrzyjmy się teraz dwóm przykładom.
manufacturing

 

Fiat Chrysler Automobiles (FCA)

 

FCA to jedno z wielu przedsiębiorstw, które z powodzeniem wdrożyło WCM. Przyjęcie tej metodyki w 2006 roku pozwoliło firmie na poprawę jakości i wydajności produkcji, co przełożyło się na znaczne zmniejszenie kosztów produkcji. Istotne w tym sukcesie było zaangażowanie pracowników w proces wdrażania WCM, co przełożyło się na skuteczne osiągnięcie wyznaczonych celów.

 

Whirlpool Corporation

 

Whirlpool, globalny gigant w produkcji urządzeń gospodarstwa domowego, również skutecznie wdrożył WCM. Dzięki temu, firma zdołała zwiększyć efektywność swoich procesów, zmniejszyć koszty i poprawić jakość swoich produktów. WCM pozwoliło Whirlpool na stanie się liderem w swojej branży.

Podsumowanie

 

World Class Manufacturing to zaawansowany system zarządzania produkcją, który pomaga firmom osiągnąć doskonałość operacyjną poprzez ciągłe doskonalenie procesów i eliminację marnotrawstwa. Dzięki skupieniu na kluczowych aspektach produkcji, takich jak zaangażowanie pracowników, zarządzanie kosztami, kontrola jakości, utrzymanie maszyn, zarządzanie środowiskiem, logistyka i zarządzanie łańcuch

UZYSKAJ DOSTĘP DO CODZIENNEJ CHECKLISTY KIEROWNIKA PRODUKCJI!

Szczegółowa lista obowiązków.

  • Twoja rola w firmie będzie w pełni wykorzystana
  • Wprowadzisz nowe metody i style zarządzania
  • Pracownicy będą wiedzieć, że jesteś otwarty na nowe rozwiązania

 

 

O autorze

Krzysztof Pawłowski

Krzysztof Pawłowski

Partner zarządzający, konsultant

Jako specjalista w zakresie Lean realizuje projekty mające na celu poprawę efektywności działań firm. Z powodzeniem stosuje narzędzia Lean w branżach produkcyjnych m.in przetwórstwa metali, tworzyw sztucznych, okiennej i poligraficznej. Jest absolwentem Akademii Górniczo – Hutniczej. Uzyskał tytuł Magistra Inżyniera na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. Od momentu ukończenia studiów stosował zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce, najpierw jako konsultant wewnętrzny, a obecnie – zewnętrzny. W myśl ciągłego doskonalenia nieustannie poszerza swoją wiedzę i szuka nowych wyzwań.