W dzisiejszych czasach brak miejsca albo złe jego zagospodarowanie to jeden z problemów firm. Przyczyn takich sytuacji jest wiele np. dobrze rozwijająca się firma co wiąże się z zwiększonym zapotrzebowaniem na kupno maszyn. Im więcej maszyn tym zapotrzebowanie na większy magazyn i większą ilość półek.  Na hali znajduje się nieużywany sprzęt, a przez to marnowane jest tylko miejsce.
Należy rozpocząć prace od podstaw, czyli od layoutu, stanu obecnego, aby nanieść przepływ dla poszczególnych wyrobów co pozwoli na znalezienie słabych punktów aktualnego ustawienia. Obecne ustawienia, jeśli są złe mogą się przyczynić do zwiększenia kosztów transportu. Często firmy nie posiadają Layoutu z obecnym układem maszyn albo jest on poglądowy lub nie aktualny.

 

Layout maszyn

 

Layout – jest to projekt graficzny układu danego pomieszczenia. W temacie produkcji Layout to plan zakładu produkcyjnego. Firmy, które planują zakup dodatkowych maszyn na hali często poświęcają za mało czasu na rozplanowanie ich rozmieszczenia, a osoby rozkładające maszyny często nie zwracają uwagi na ustawienia maszyn oraz na odległość przepływu materiału. W konsekwencji na hali powstają marnotrawstwa w transporcie, ponieważ osoby pracuje muszą przebiegać pomiędzy oddalonymi od siebie maszynami.

Layout w skali makro – to odzwierciedlenie ustawienia wszystkich elementów na całej hali produkcyjnej. W tego typu layoutach swoją uwagę skupia na osiągnięciu ciągłego przepływu zmniejszając odległości pomiędzy sąsiadującymi stanowiskami co przyczyni się do mniejszego czasu operacji transportowych.

Layout w skali mikro – to layout stanowisk, które wykorzystywane są do pracy lub obszarów razem z elementami potrzebnymi do wykonania danej czynności produkcyjnej. Mowa tutaj o wszystkich maszynach oraz przestrzeni roboczej wraz z możliwością poruszania się. Należy zadbać tutaj po za swobodnym przepływem czynników produkcyjnych na stanowisku o godne warunki pracy.

 

Więcej informacji znajdziesz w naszym kursie Layout.

 

Diagram spaghetti

 

Jest to schemat pozwalający na śledzenie poruszających się produktów wykonywanych na stanowiskach roboczych na hali produkcyjnej. Po wykonaniu projektu ukazuje się nam na nim schemat, który pokazuje przepływ w procesie produkcyjnym danego zakładu. Analiza przepływu materiałów jest potrzebna do określenia, gdzie występuje zaburzenie. Analizowany jest stan obecny przepływu materiałów, a za pomocą obliczeń zależności stanowisk i kilku innych składowych można zaprojektować stan przyszły ustawienia maszyn.

diagram spaghetti kursylean.pl

Źle robiony layout

 

Samodzielnie – jedna osoba lub jeden dział szykują layout według własnego upodobania lub kilka działów w tym samym momencie pracują nad układem hali produkcyjnej nie informując o tym siebie nawzajem, wtedy pod czas wdrażania takiego layoutu powstaje cyrk, gdy każdy dział będzie wychodził z własnymi pomysłami, który niekoniecznie będzie podobać się innym np. zastosowanie danych materiałów.

Reaktywnie i punktowo – layout przygotowywany jest w ostatnim momencie np. kiedy dostajemy informacje o pojawieniu się nowych maszyn do pracy produkcyjnej, które musimy gdzieś umiejscowić. Często w polskich realiach takie maszyny sprowadzane są z zagranicy.

Na podstawie intuicji– jest to rozwiązanie polegające na wyborze danej zmiany, maszyny na podstawie intuicji lub kopiując daną rzecz, patent od kogoś. Taka metoda jest najmniej niebezpieczna, ponieważ robiąc coś w grupie nawet na tak zwanego czuja możemy coś udoskonalić, ulepszyć np. ustawienie maszyn, zastosowanie innego rodzaju materiałów.

Lean manufacturing – koncepcja zarządzania procesem produkcji, która rozwinęła się w oparciu o zasady i narzędzia. Autor pojęcia lean to John Krafcik.

 

Zapraszamy do odwiedzenia stron, na których znajduje się znacznie więcej informacji:
KursyLean.pl/blog
https://leanactionplan.pl/artykuly/

 

O autorze

Anna Etgens

Anna Etgens