Zanim rozpoczniesz tworzenie lub reorganizację gniazda produkcyjnego, niezbędnym etapem jest przeprowadzenie wstępnej diagnozy. Musisz zapoznać się z elementami procesów, przepływem, a także poznać zdanie pracowników, którzy mogli mieć styczność z podobnymi operacjami na innym stanowisku. Bardzo ważna jest również otwartość umysłu. Brzmi dziwnie? Szczególnie w tym przypadku? Otóż to pod tym określeniem znajdź dla siebie odświeżenie. Chcąc stworzyć miejsce przynoszące wartość, wolne od ukrytych marnotrawstw, nie patrz na gniazda z perspektywy układu, który sprawdza się od kilku lat. Znajdź w tym zasadę Kaizen nieustannie podważając Status Quo. To pozwoli Ci uniknąć rutyny, a także pewnych przeoczeń. Gdybyś patrzył na znane Ci miasto zawsze z perspektywy turysty, każdego dnia poznawałbyś nowe szczegóły, a tak często mijana ulica stałaby się miejscem nowych wrażeń. Bądź turystą również w swoim przedsiębiorstwie, otwieraj szeroko oczy, a to pozwoli Ci tworzyć nową przestrzeń, otwartą na usprawnienia i pomysły zespołu.

JAK USTAWIĆ GNIAZDO PRODUKCYJNE?

 

Posiadając podstawowe informacje organizacyjne, ustal dla jakiego produktu lub rodziny wyrobów będziesz tworzyć gniazdo. Jeżeli zastanawiasz się jak określić podobieństwa, wsparciem będzie dla Ciebie macierz produktów i procesów (maszyn). Dzięki niej zidentyfikujesz spójne lub powtarzające się parametry, które pozwolą Ci stworzyć grupę.

 

Gniazdo produkcyjne

Następnie postaw na obserwacje oraz zbieranie danych. Informacje, które będą dla Ciebie przydatne to:

  • Wielkość serii,
  • Czas pracy,
  • Podział sekwencji na ręczne, maszynowe, ręczno-maszynowe, a także czynności pozostałe takie jak transport, przemieszczanie się, przezbrojenia,
  • Pozostałe niepożądane zjawiska, marnotrawstwa, które będą konieczne do wyeliminowania.

 

Posiadając dane ustal czas taktu, a także porównaj go z czasami cyklów. Chcąc ustawić gniazdo, które będzie dobrze zbalansowane musisz wiedzieć czy obecna wydajność pozwoli sprostać wymaganiom. Wnikliwa analiza procesu to również okazja do wypracowania działań usprawniających, które pozwolą zaoszczędzić zasoby takie jak czas, energię, czy surowce.

ORGANIZACJA USTAWIENIA GNIAZDA PRODUKCYJNEGO

 

Znasz proces, jego czas, przepływ, obciążenie, przyszła pora na dostosowanie rozmieszczenia gniazda produkcyjnego. Usytuowanie wyposażenia jest kluczowe w projektowaniu miejsca, jak i organizacji pracy. W niektórych przypadkach sama ta czynność potrafi znacząco wpłynąć na wydłużenie, bądź skrócenie trwania procesu. Możesz posłużyć się pewnymi standardowymi modelami układu gniazd produkcyjnych, bądź stworzyć własną formę, jeśli wiesz, że takie rozwiązanie przyniesie jeszcze lepsze efekty.

Do standardowych modeli gniazda produkcyjnego należą:

  • Układ S
  • Układ U
  • Układ L

W wybranym modelu, ustawiaj maszyny / stanowiska w możliwie bliskiej, ale rozsądnej odległości. Wewnętrzna część gniazda powinna wynosić około 1,5 metra. Celem takiego zabiegu jest ograniczenie zbędnych ruchów, przy jednoczesnym zapewnieniu ergonomii i możliwości swobodnego poruszania się między pracownikami. Oczywiście taka sama kwestia odnosi się również regałów, bądź pozostałych miejsc pobierania surowców, komponentów, czy narzędzi. Operatorzy powinni mieć swobodny dostęp do zasobów, swoją energię skupiając na realizowanym procesie, a nie dowożeniu i uzupełnianiu materiałów. Praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie regałów paletowych przepływowych, pochylnych wykorzystujących siłę grawitacji, czy kontenerów rolkowych. Dlaczego takie warianty? Minimalizują obciążenie układu szkieletowo-mięśniowego pracowników, wspierają układ FIFO (First in First Out), a tym samym płynny przepływ.

Organizacja gniazda produkcyjnego nie odnosi się jednak samego wyposażenia, co jest równie ważne? Ludzie! Aranżując stanowisko musisz wiedzieć ilu pracowników musisz zaangażować w realizację procesu.

ILU OPERATORÓW POTRZEBUJE GNIAZDO PRODUKCYJNE?

 

Gniazda produkcyjne

Znając sumę czasów cyklów wszystkich procesów w gnieździe, ustal jej stosunek do czasu taktu. Wynikiem będzie liczba niezbędnego personelu. Otrzymaną liczbę przeanalizuj skrupulatnie. Jeżeli wynik będzie wskazywał na przykład 3,1 spróbuj podejść do sytuacji angażując 3 pracowników, poszukując jednocześnie ewentualnych źródeł marnotrawstwa i szans usprawnienia. Jeżeli wynik wyniesie 2,5, zastanów się czy jest możliwe zbalansowanie pracy operatorów w taki sposób, aby dwóch z nich w sposób ciągły realizowało proces, a trzecia osoba była dochodzącym wsparciem.

WDROŻENIE I USPRAWNIANIE GNIAZD PRODUKCYJNYCH

 

Ustawienie gniazd produkcyjnych to jedno, jednak wprawienie w ruch wszystkich elementów to drugie, możliwe, że nawet trudniejsze zadanie. Pamiętaj, że zaraz po zainicjowaniu pewnego układu powinien przyjść etap na testowanie, weryfikację, a także wprowadzenie poprawek. Znowu w tym miejscu kłania się rola turysty na produkcji, nie zagubionego, lecz obserwującego procesy. Faktyczne wdrożenie gniazda produkcyjnego stawia przed Tobą perspektywę usprawnień, odsłaniając wachlarz narzędzi i metod koncepcji Lean Manufacturing, a w tym metodę 5S, zarządzanie wizualne, standaryzację, One Point Lesson, czy SMED. Nie wahaj się z nich skorzystać!

Na koniec kilka dodatkowych szans na zaczerpnięcie wiedzy:

Jeżeli klikniesz tutaj rozpracujesz Case Study reorganizacji gniazda produkcyjnego.

Jeżeli klikniesz tutaj poznasz więcej wskazówek ustawiania gniazda produkcyjnego oraz utwierdzisz się w korzyściach tworzenia takich układów.

Jeżeli klikniesz tutaj link przeniesie Cię do programu kursu Layout, który wskaże Ci jak skutecznie zmieniać układ maszyn, wprowadzać One Piece Flow, a także odpowiednio grupować produkty.

Na koniec ostatni link, klikając tutaj w modułach szkolenia Logistyka Lean rozpracujesz temat pojemników, regałów, a także supermarketów i systemu Kanban.

O autorze

Aleksandra Jarek

Aleksandra Jarek

Absolwentka Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, pierwszej w Polsce specjalizacji Lean Manufacturing na studiach stacjonarnych II stopnia. W swojej karierze zawodowej pracowała jako Konsultant i Specjalista ds. Lean, a także Kierownik organizacji produkcji i kontroli jakości. Doświadczenie budowała odwiedzając przeszło 60 zakładów produkcyjnych, a także uczestnicząc w wielu konferencjach tematycznych. Obecnie prowadzi niezależną działalność usługowo-handlową związaną z technikami organizacji pracy oraz metodyką Lean.