Są projekty małe, są projekty duże. Ta druga grupa wymaga poświęcenia zdecydowanie większego nakładu czasu, zaangażowania wieloosobowego zespołu, wspomagania przez zaawansowane narzędzia, a także wielu innych elementów. Aby taki projekt nie zakończył się fiaskiem należy zadbać o odpowiednią komunikację, precyzję zasad organizacji, a także jasny podział czynności. Przydatnym narzędziem w zobrazowaniu relacji zadania – czas jest diagram Gantta.

Czym jest wykres Gantta?

 

Wykres Gantta to graficzne przedstawienie harmonogramu prac w danym projekcie czy też zadaniu. Jego układ tworzy kaskadowe złożenie operacji, zadań lub procesów (oś Y), prezentując jednocześnie czas ich trwania (oś X). W zależności od specyfiki jego zastosowania jednostka czasu może być różna. Jeżeli na tapet wchodzi harmonogram produkcji, który ma ukazać miesięczną prognozę wytwarzania, jednostką podstawową może być jeden dzień. Jeśli natomiast wykres ma prezentować rozkład czynności konkretnego procesu, czas poszczególnych czynności można opisać na przykład w minutach.

Korzyści stosowania wykresu Gantta:

  • Wizualizacja obrazuje niewidoczne na pierwszy rzut oka zjawiska,
  • Dostarcza cennych informacji, pomagając ułożyć sekwencje czynności, a także prezentując, ile czasu powinny trwać,
  • Wspiera w identyfikacji wąskich gardeł w procesie,
  • Pozwala na ocenę, które czynności można wykonywać równolegle,
  • Czytelne narzędzie komunikacji i ustalania planu pracy.

Dane, od których należy zacząć:

 

– ustal nazwę czynności, procesu lub zadania,

– określ ich czas rozpoczęcia,

– określ czas trwania poszczególnych czynności.

Gdzie i jak najprościej stworzyć diagram? Przenieś swoje dane do Excela. Nie musisz tworzyć arkusza samodzielnie, możesz śmiało pobrać gotowy szablon.

Zastosowanie Tabel Przestawnych do Wykresu Gantta

 

 

Więcej informacji znajdziesz w naszym kursie Tabele przestawne – podstawy

Jak najprościej stworzyć wykres Gantta?

Nie twórz arkusza samodzielnie, pobierz gotowy szablon!

  • Szablon prosty
  • Szablon wg rodzajów czynności

POBIERZ SZABLON
Po zapisie do newslettera otrzymasz dostęp do pełnej wersji pliku. Pamiętaj, aby potwierdzić zapis, to konieczny krok.

 

W jakich obszarach najlepiej sprawdzi się wykres Gantta?

  • W zarządzaniu projektami,
  • Podczas planowania produkcji,
  • Podczas przeprowadzania (warsztatów) SMED

W zarządzaniu projektami, a także podczas planowania produkcji harmonogram Gantta stanowi skuteczne narzędzie porządkowania zadań/czynności w czasie. Podział pracy określa sztywne sekwencje, przypominające graficzną formą wodospadu, które pozwalają na utrzymanie konsekwencji w rozpoczynaniu zadań, tylko wtedy, gdy uprzednie zostaną zakończone. Nie oznacza to jednak, że przy bardziej złożonych projektach, wysokim poziomie skomplikowania i zaangażowaniu dużej liczby osób, zadań nie można prowadzić równolegle. Wykres pozwoli uporządkować zarówno zasoby, jak i procesy, co z pewnością wyeliminuje prawdopodobieństwo wystąpienia części błędów. Chyba nikt nie chciałby planować dużej produkcji na kartce?

Przekonaj się o pozostałych korzyściach stosowania wykresu.

Wykres Gantta

O autorze

Aleksandra Jarek

Aleksandra Jarek

Absolwentka Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, pierwszej w Polsce specjalizacji Lean Manufacturing na studiach stacjonarnych II stopnia. W swojej karierze zawodowej pracowała jako Konsultant i Specjalista ds. Lean, a także Kierownik organizacji produkcji i kontroli jakości. Doświadczenie budowała odwiedzając przeszło 60 zakładów produkcyjnych, a także uczestnicząc w wielu konferencjach tematycznych. Obecnie prowadzi niezależną działalność usługowo-handlową związaną z technikami organizacji pracy oraz metodyką Lean.