Temat wizualizacji danych nie każdemu może się wydawać niezbędny w rzeczywistości. Jednak
w takiej chwili pojawia się kontrastowe spojrzenie szeregu atutów jakie niesie za sobą graficzna prezentacja. Co lepiej Ci się czyta i analizuje? Mówiąc dosłownie ścianę tekstu, czy wykresy
i diagramy poparte słownym omówieniem? Co będzie dla Ciebie bardziej czytelne i zrozumiałe? Kilkustronicowa tabela z danymi, czy podzielone na moduły mniejsze tabelki? Właściwie po dwóch pytaniach wyboru można śmiało stwierdzić, że prawidłowa wizualizacja danych ułatwia posługiwanie się po ich szeregu, a także sprzyja obserwacjom, rzetelnym analizom i konstruktywnym dyskusjom. Jeżeli jeszcze nie przekonało Cię to w 100% wyobraź sobie jak wyglądałaby codzienność bez sygnalizacji świetlnej? Bez takiej formy zarządzania wizualnego cały świat stanąłby w korku. Tak samo problem pojawiłby się w przypadku, gdyby na znakach drogowych zamiast liczby 40, napisane było „tą drogą możesz poruszać się z prędkością nie większą niż 40 kilometrów na godzinę” – jadąc się autem nawet nie zdążyłbyś/łabyś tego przeczytać!

Jak zwizualizować dane z produkcji1

Dlaczego warto zaufać mocy wizualizacji danych i polubić wykresy?

 • Dobrze opracowany wykres łączy przygotowane dane, a także stanowi kompleksowy i łatwy do przyswojenia zbiór informacji.
 • Dobry wykres oszczędza Twój czas oraz energię – nie musisz poświęcać takich nakładów zasobów na analizę, która odbywa się bardziej intuicyjnie.
 • Prawidłowa wizualizacja danych na wykresie jest czytelna również dla osób postronnych, które po raz pierwszy mają okazję przyjrzeć się prezentacji.

Jak zadbać o czytelność wizualizacji?

Graficzna prezentacja powinna odnosić się sprecyzowanego tematu. Twoimi pierwszymi pytaniami jakie zadasz sobie przed przygotowaniem powinny być: jaką informację chcę przekazać, a także co jest celem wizualizacji danych. Jeżeli uważasz, że temat do opracowania jest bardzo złożony, postaraj się odpowiednio pogrupować dane, ponieważ próbując zmieścić się w jednym miejscu z ich dużą ilością możesz na starcie odebrać wszelkie walory prezentacji. Znacznie prostszym wariantem będzie podział na kategorie.

Kolejnym aspektem, który wpływa na czytelności wizualizacji danych jest prostota. Jeżeli informacje na wykresie przedstawisz z nietypową, dodatkową opcją formatowania lub w wielu wariantach kolorystycznych, możesz liczyć się z rozproszeniem odbiorcy danych, który podświadomie zwróci uwagę na detale graficzne lub odczuje, że obecna forma nieco odbiega od klasycznej prezentacji. Każdy z takich bodźców to strata czasu oraz energii. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku, jeżeli uważasz, że wizualizacja sprawdzi się lepiej z drobnymi akcentami kolorystycznymi, przygotuj odpowiednią legendę, która usprawni przemieszczanie się po wykresie.

Pamiętając o konkretnym temacie oraz prostocie wizualizacji, trzeba również skupić się na odpowiednim doborze typu wykresu. Spełnienie dwóch wcześniejszych kryteriów, przy pominięciu tego, może zniekształcić formę prezentacji. Jak dobrać wykres do typu informacji?

 • Jeżeli wykres ma pokazać zmianę cechy w czasie skorzystaj z wykresu liniowego.
 • Jeżeli wykres ma mieć charakter rankingowy wybierz wykres kolumnowy lub słupkowy.
 • Jeżeli szeregujesz udziały elementów w pewnej całości do wizualizacji danych użyj wykresu kolumnowego.
 • Jeżeli chcesz zaprezentować udział jak powyżej, ale dla mniejszej ilości składowych, w takim przypadku możesz posiłkować się również wykresem kołowym.

W parze z czytelnością wizualizacji danych idzie ich przejrzystość.
 

Kilka elementów obowiązkowych to:

 • Tytuł – to chyba oczywiste, że chcąc aby odbiorca odpowiednio zinterpretował otrzymane informacje musi rozumieć jakiego zagadnienia się odnoszą.
 • Tytuł osi oraz etykiety danych – stanowią uzupełnienie graficznej prezentacji.
 • Legenda – w przypadku pojedynczej serii danych nie jest ona konieczna, natomiast jeżeli wykres jest bardziej złożony, powinna stanowić jego nieodłączny element.
 • Logiczny układ danych – staraj się zachować chronologię, wykres nie będzie poprawnym odzwierciedleniem jeżeli kolejność danych będzie losowa. Logiką kieruj się także w porządkowaniu informacji o produktach lub procesach. Jeżeli porządkujesz operacje technologiczne, warto trzymać się marszruty, jeżeli zestawiasz wyroby, warto rozmieścić je kolejno rodzinami, alfabetycznie lub zgodnie z innym podobieństwem.

Dynamiczna wizualizacja danych w wykresie przestawnym

Podstawą do stworzenia takiego wykresu jest oczywiście tabela przestawna. O tym jak ją stworzyć, a także jakie są jej funkcjonalności możesz przeczytać tutaj:

 
 
Sprawdź jak stworzyć tabelę przestawną
 
 

Z pewnością sprawę wizualizacji danych z produkcji przy pomocy wykresów przestawnych będzie lepiej zobrazować na przykładzie. Załóżmy więc, że w pewnej firmie przedstawiciel działu jakości wykonuje cotygodniowe podsumowanie brakowości w celu monitorowania kondycji procesów, a także kategoryzacji częstotliwości występowania defektów. Z funkcjonującego systemu wyeksportował dane z jednego tygodnia, a następnie utworzył tabelę przestawną sortując informację dla procesów obróbczych surowca. Analizę wykonał dla wszystkich działów całościowo, a następnie uwzględniając każdy z nich pojedynczo.

Chcąc nadać estetyki i zapewnić czytelność i jasność wizualizacji danych możesz również popracować nad czcionkami oraz ogólną kolorystyką. Dla powyższego przykładu wykresu kolumnowego, wystarczy, że dwukrotnie klikniesz w dowolną komórkę, a wyświetli się na Twoim monitorze dedykowane okienko, w którym będziesz mieć opcję dostosowania wypełnienia, koloru oraz stylu krawędzi.  Podobnie intuicyjnie wygląda sprawa zmiany czcionek, ich modyfikacji możesz dokonać z panelu narzędzi głównych.
 
 

 
 

Jeżeli czujesz niedosyt informacyjny, może to pora, aby skorzystać z bardziej kompleksowego rozwiązania. Do Twojej dyspozycji na platformie znajduje się kurs Excel na produkcji
 
 

Sprawdź program kursu Excel na produkcji
 
 

Dowiesz się w nim nie tylko jak korzystać z narzędzia do wizualizacji danych, ale również rozpoznasz się po kluczowych funkcjach i formułach, jakich zasad formatowania danych warto się trzymać, a także oczywiście lepiej poznasz możliwości tabel i wykresów przestawnych oraz panujących między nimi zależności.

O autorze

Aleksandra Jarek

Aleksandra Jarek

Absolwentka Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, pierwszej w Polsce specjalizacji Lean Manufacturing na studiach stacjonarnych II stopnia. W swojej karierze zawodowej pracowała jako Konsultant i Specjalista ds. Lean, a także Kierownik organizacji produkcji i kontroli jakości. Doświadczenie budowała odwiedzając przeszło 60 zakładów produkcyjnych, a także uczestnicząc w wielu konferencjach tematycznych. Obecnie prowadzi niezależną działalność usługowo-handlową związaną z technikami organizacji pracy oraz metodyką Lean.